A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Osho. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Osho. Összes bejegyzés megjelenítése

péntek, december 18, 2015

Idézetek: Osho könyveiből


A meditáció nem egy indiai módszer; még csak nem is egy technika.
Nem sajátítható el. 
Ez egy felnövekedés: a teljes lényed felnövekedése. A meditáció nem olyasvalami,
amit mostani önmagadhoz hozzáadhatsz. 
Nem gyarapíthatod vele a tudásodat; csak akkor kerülhet a birtokodba, ha alapvetően átalakulsz, megváltozol. 
A meditáció kivirágzás, felnövekedés. Csak a teljes egész növekedhet.
A növekedés nem valamilyen többlet. 
Ahogy a szeretet, úgy ez sem adható hozzád. Belőled, a magad teljességéből bontakozik ki. Fel kell nőnöd a meditációhoz.
A meditáció nem új keletű dolog, hanem velünk született adottság. Ez a természetünk, ez maga a lényünk.

.......................................

Mi tesszük nehézzé a dolgot azzal, hogy olyasmi ellen küzdünk, amiről azt hisszük, korlátoz bennünket szabadságunkban, vagy olyasmit keresünk, amiről azt hisszük, hogy szabaddá tesz. 
Pedig elég volna önmagunkká válnunk, teljesen átadnunk magunkat a jelennek.

"itt és most élsz, pillanatról pillanatra, nem pedig a múlt nyomasztó emlékének, vagy a jövőről szőtt álmoknak a fogságában."

.......................................

Ha eszel - csak egyél, légy az evés maga. 
Ha sétálsz - csak sétálj, legyél ott a cselekvésben.
Ne szaladj előre, ne ugrándozz ide-oda. 
Az elme folyton előre szalad, vagy hátul kullog. 
Maradj együtt a pillanattal.

.......................................

Hunyd be a szemed. Figyeld meg, meddig vagy képes így elüldögélni és élvezni ezt a tétlenséget, ellazultan hallgatni a külvilág zajait.

Vélhetőleg nem túl soká. Talán egy perc, és agyad ismét beindul. Ha egy darabig csendben ülsz és figyeled a belső lármát, ugyancsak meglepődsz: észreveszed, hogy több különböző összefüggéstelen párbeszédet folytatsz önmagaddal, melyeket ha valaki más szájából hallanál, azt hinnéd, megőrült. 
Ez az örökös zsivaj a szó szoros értelmében megfoszt bennünket az élettől, meggátol abban, hogy élvezzük mindazt, amit az élet egy-egy pillanata számunkra tartogat.

Akkor hát mit kezdjünk ezzel a zagyva fecsegéssel, ami elválaszt és megfoszt az élet értékes pillanataitól?

A meditáció hatására az elméből hasznos eszköz lesz - ahelyett, hogy állandó fecsegésével rabságban tartana.

Mindamellett gyakran csak még jobban megkavar az a számtalan eltérő meditációs technika, amely többnyire zavaros, és nemigen egyeztethető össze a mai élettel.

Osho fogta ezeket a technikákat, kiragadta belőlük a lényeget.

Osho ezt mondja: Az éber figyelem egyszerűen egy tárgyilagos, előítélet nélküli megfigyelés - ebben rejlik a meditáció titka.

Az éber figyelem: önmagunk objektív figyelésének és természetes elfogadásának egyszerű és mégis elmélyült állapota.

.......................................

Naphosszat figyeljük a világot magunk körül. Nézzük a tévét, nézzük a többi embert, figyeljük a ruházatukat, figyeljük a külsejüket, ám magunkat rendszerint nem figyeljük.

És ha mégis, ezt általában kritikus szemmel tesszük. 
Észreveszünk valamilyen nemkívánatos dolgot önmagunkban, és azon kezdünk aggódni, vajon mit gondolnak majd a többiek. 
Az elmének ezektől a belső monológjaitól többnyire pocsékul érezzük magunkat.

Ez nem éber figyelem


Ne csinálj semmit; csak légy szemtanú, megfigyelő, néző, aki a távolból szemléli az elmében zajló forgalmat - a felmerülő gondolatokat, vágyakat, emlékeket, álmokat, fantazmagóriákat. Légy külső szemlélő, maradj tárgyilagos. nézz, figyelj, de ne ítélj, ne bírálj, ne mondd, se azt hogy "Ez jó", se azt hogy "Ez rossz".