A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Lelki Béke. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Lelki Béke. Összes bejegyzés megjelenítése

péntek, december 18, 2015

Szeretetről

„Van aki könnyen kapja meg azt, akit szeret, van, aki sír és szenved.

Van, aki könnyek nélkül tud feledni, és van, aki meghal, mert igazán tud szeretni.”

Sok minden Szeretet témakörben, a lelki békéért.

Egy rövid idézet a Szeretet himnuszából, Szent Pál Korintusiaknak írt 1. leveléből:


"Szóljak az emberek vagy az angyalok nyelvén ha szeretet nincs bennem,

csak zengő érc vagyok vagy pengő cimbalom.

Lehet prófétáló tehetségem, ismerhetem az összes titkokat és minden tudományt,

Legyen akkora hitem, hogy hegyeket mozgassak,

ha szeretet nincs bennem, mit sem érek.

Szétoszthatom mindenemet a nélkülözők közt,

odaadhatom a testemet is égő áldozatul,

ha szeretet nincs bennem, mit sem használ nekem.

A szeretet türelmes, a szeretet jóságos, a szeretet nem féltékeny,

nem kérkedik, nem gőgösködik.

Nem tapintatlan, nem keresi a maga javát,

nem gerjed haragra, a rosszat nem rója fel.

Nem örül a gonoszságnak, De együtt örül az igazsággal.

Mindent eltűr, mindent elhisz, mindent remél, mindent elvisel.

A szeretet soha el nem múlik.

A prófétálás véget ér, a nyelvek elhallgatnak, a tudomány elenyészik.

Most megmarad a hit, a remény, a szeretet. Ez a három,

De köztük legnagyobb a szeretet."

Ágnes

A szeretetnyelvekről

Dr. Gary Chapman Egymásra hangolva című könyve alapján.

A szeretet, amit adunk és kapunk, életünk egyik legfontosabb, meghatározó élménye. Meglehet, van, aki úgy érzi, hogy ő soha nem kapott elég szeretetet és az is könnyen előfordulhat, hogy a hozzánk legközelebb álló szeretteinkkel kapcsolatban érezzük, azt hisszük: már nem vagyunk számára, számukra fontosak, nem szeretnek minket úgy, ahogy rég.

Chapman évekig foglalkozott tanácsadással, azzal, hogy a hozzáforduló házaspárok kapcsolatát segítse. Munkája során tapasztalta, hogy a párok egymás iránti szeretetüket, megbecsülésüket különböző módon, kommunikációs csatornákon keresztül fejezik ki, de gyakran hiába, mert a másik fél nem érti.

Ezt vizsgálva jött rá, hogy azért nem működik a kommunikáció ezekben az esetekben, mert a másik fél nem érzékeny, nem vevő arra a szeretet kifejeződésre, szeretet-nyelvre.

Emellett mindenkinek van egy un. szeretet-tankja, melyet a szeretteitől felé érkező szeretettel tud feltölteni.

Egy teli tank jókedvet és kiegyensúlyozottságot eredményez, míg az ürülőben levő vagy üres tank lehangoltságot és depressziót hozhat. Azt érezhetjük, hogy nem szeret bennünket senki a környezetünkből.

Megállapította, hogy az emberek öt féle módon képesek a szeretetüket kifejezni, illetve csak azt a szeretet-nyelvet értik meg, melyet a neveltetésük során, közvetlen környezete és hajlama hatására leginkább megtanultak, valamint ráhangolódtak.

A = Elismerő szavak

B = Minőségi idő

C = Ajándékok

D = Szívességek

E = Testi érintés

A nyelv megtanulása elengedhetetlen ahhoz, hogy a kapcsolat hosszú távú, tartós és boldog legyen: hiszen társunk akkor érzi, hogy szeretjük, ha mindezt az ő szeretetnyelvén juttatjuk kifejezésre.

Mi az a szeretettank ?

Egy képzeletbeli tartály, mely természetesen egyénenként változó "nagyságú".

Ha szeretetet kapunk szeretettartályunk mutatója a "teli" állás felé mozdul el.

Ha tankunk "teli" van, akkor boldogok, kiegyensúlyozottak vagyunk,

úgy érezzük, szeretnek minket.

Annak a tartálya azonban, aki hosszabb ideg nem részesül szeretetben,

lassan elkezd kiürülni: életkedvét elveszítheti, a világot szürkének,

egysíkúnak találhatja és depresszióra lehet hajlamos.

Ezért is fontos tudni, hogy párunk, társaink, barátaink, családtagjaink mitől érzik azt, hogy szeretik őket, mitől lehet az ő tankjukat csordultig tölteni, hogy így a lehető legnagyobb boldogságban legyen részük.

Minden ember célja, hogy szeretteit boldoggá tegye.

Ehhez pedig tudni kell, hogy mi az, ami a másiknak örömet okoz.


Elsődleges Szeretet-nyelvek:

1.Elismerő szavak: amikor az illetőnek fontos, hogy szóban megdicsérjék.

Akik ezen a csatornán tudják elsősorban feltölteni szeretet-tankjukat, azok mennyekbe szállnak a dicsérő, bátorító, kedves szavaktól és az elismerő kijelentésektől, amelyek természetesen őszinték és van alapjuk!

2.Ajándékozás: a másik képes régi ajándékokat, tárgyakat őrizgetni, emlékszik rá kitől és mikor kapta.

Talán ez az egyik legkönnyebben kivitelezhető és elsajátítható csatorna. Az erre érzékeny ember szinte mindenféle ajándéknak örül. Csak szeretettel kell adnunk az ajándékunkat.

3.Szívességek: amikor az illető számára a legjobban az a kifejező, ha a másik észreveszi, hogy valamire szüksége van, és segít neki.

Aki a szívesség nyelvén töltekezik, örömmel veszi, ha a szerette segít neki valamilyen formában. Csak szabadon adhatjuk és fogadhatjuk egymás szolgálatait.

4.Minőségi idő: akinek az a fontos, hogy a teljes figyelmeddel felé fordulj, együtt csináljatok valamit. Fontos lehet, hogy meghallgassák őket, elkísérjék valahová, vagy csak bármit együtt tehessenek szeretteikkel úgy, hogy közben figyelnek egymásra.

Ezen a nyelven értő ember azt igényli, hogy bizonyos időközönként osztatlan figyelmet szenteljenek rá. Csak ráfigyeljenek, vele foglalkozzanak.

5.Testi érintés/ölelés: amikor a másik szereti ha megsimogatják, megveregetik a hátát vagy megölelik. Ezeknek az embereknek valamilyen fizikai kontaktus által könnyebb érezni a másik ember szeretetét. A testi érintés a szeretet kifejeződésének egyik legalapvetőbb formája. Azonban vannak olyan emberek, akik sokkal érzékenyebbek az érintésre, és jobban igénylik bárki másnál. A szeretet tankjukat testi kapcsolattal tudják feltölteni.

Hogyan ismerjük fel mások és saját szeretetnyelvünket?

- Figyeljük meg önmagunk illetve mások viselkedését!

- Gondoljuk végig mikor éreztük leginkább, hogy valaki szeret?

- Figyeljük meg, szeretteink hogyan fejezik ki felénk szeretetüket, mert nagy valószínűséggel ezt várják el tőlünk!

- Figyeljük meg, mire panaszkodnak, amikor esetleg elmondják, hogy nem érzik, hogy szeretik őket!

- Próbáljunk ki minél több szeretet-nyelvet mások felé és nézzük meg melyik az, ami a legnagyobb hatással van rájuk?

- Ránk mi van a legnagyobb hatással?

- Figyeljük szeretteink kéréseit, mert azok is árulkodóak lehetnek!

...............................................................

SZERETET

A szeretet olyan legyen, mint a vízbe elvegyített só, mely áthatja az egészet.

Olyan boldogságot keres, amelynek nincs kezdete sem vége, ami el nem romlik. 
Egyformán tekint ellenségre és barátra, mivel az ember jó tettei révén válik jóvá
és rossz tettei révén, válik rosszá.
Az embereket csak szeretve lehet jobbá tenni.
Egy cseppnyi szeretet többet ér, mint egy zsák arany.
A szeretetet nem tanulja az ember, a szeretet állapot, amiben létezel.
A szeretet csodálatos jelenség, hiszen ha te szeretsz, magadnak okozol vele örömet.
A szeretet a legnagyobb boldogság, amit az ember elérhet, mert csak a szeretet által tudhatja meg azt, hogy több önmagánál, és hogy egy a mindenséggel.
A szeretet az a különleges dolog, amit minél jobban átélsz, minél több embernek adsz belőle, minél több felé és intenzívebben árasztod, annál több lesz belőle neked is.
A gyógyítás által mi magunk is gyógyulunk. Ez a szeretet varázsereje.
Az igazi szeretet sohasem fél attól, hogy túl sokat talál adni.
Akkor szeress, amikor legkevésbé érdemlem, mert akkor van rá nagy szükségem.
A szeretet hűséges marad jóban és rosszban.
Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik.
Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, az sosem lesz elég.
A szeretet csodálatos dolog. Sosem kell elvennünk valakitől, hogy másnak is adjunk: 
Mindig jut belőle bőven mindenkinek.
Nem azért szeretlek, aki te vagy, hanem azért, aki én vagyok melletted.
A szeretet vezéreljen minden kapcsolatunkban.
Higgy a szívedben és jóságodban, mert ha így teszel, mások is ezekben fognak hinni.
Higgy a csodában, mert teli van vele az élet, de a legfontosabb, hogy higgy önmagadban!
A megbocsátás gyógyulást jelent.
Ne cipelj magaddal olyan kapcsolatokat, amelyek a múltban rögzítenek!
Senkit se tarts fogva, inkább oldd ki kötelékét, ezáltal teszed szabaddá.
Minden ösvényen vannak tócsák.
Ami jön, fogadjátok, ami megy, engedjétek! Ennyi az egész.
A barátod az, aki mindent tud rólad, és mégis szeret.
Az igazi barát az, aki akkor jön, amikor mindenki más megy.
Az embereket csak szeretve lehet jobbá tenni.
A barátok azok, akik megkérdezik, hogy vagy, és várnak a válaszra.
A pozitív érzések nem a sors ajándékai, az embernek meg kell dolgoznia értük.
A barát az, aki akkor van melletted, amikor máshol kellene lennie.
A jó barát olyan valaki, aki tényleg örül, ha győztél.
Az igazi barát irigység nélkül tudja szemlélni boldogságunkat.



A MOSOLY ÉRTÉKE

Semmibe se kerül, de sokat ad.

Gazdagabbá teszi azokat, akik kapják, és nem juttatja koldusbotra azokat, akik adják.

Egy pillanatig él csak, de az emléke örökké megmarad.

Senki sem olyan gazdag, hogy meglehetne nélküle, és senki sem olyan szegény, hogy ne lenne gazdagabb tőle.

Boldoggá teszi az otthont, táplálja a jóakaratot az üzleti életben, és a barátság biztos jele.

Nyugalom a megfáradtnak, napfény a csüggedőnek, világosság a szomorkodónak, és a természet legjobb orvossága a bajok ellen.

Mégsem lehet megvenni, elkérni, kölcsönadni vagy ellopni, mert nem áru, csak önként lehet adni.

Mert senkinek sincs annyira szüksége a mosolyra, mint annak, aki maga már nem tud mosolyogni!

Ha tehát meg akarod szerettetni magadat az emberekkel, ez a második szabály:Mosolyogj!

A boldogságot nem lehet ajándékba kapni.

Egyetlen titka: adni, mindig csak adni, jó szót, bátorítást, mosolyt, hitet, és sok - sok önzetlen, tiszta szeretetet.

A mosoly hatalma legyőzhetetlen: megmutatja, hogy boldogan éled az életed, függetlenül attól, hogy mi történik benne. 

Nincs ennél nagyobb hatalom a világon.

Semmi sem gyógyít úgy, mint a mosoly és a nevetés.

Ha könnyedebb lélekkel éljük a világot, azt mutatja: szívünk a helyén.

Sokan elengedik az élet apró örömeit, miközben a nagy boldogságot várják.

Az emberi boldogság ritkán a hatalmas vagyonok gyümölcse,

sokkal inkább támad napi apró örömökből.



ELENGEDÉS

Elengedni valakit, nem azt jelenti, hogy megszűnik a fájdalmad.

Az elengedés nem azt jelenti, hogy az ember szíve kihűl.

Nem azt jelenti, hogy elfelejtem örökre. Nem közönyt jelent.

Az elengedés azt jelenti, hogy hagyom őt szabadon repülni,

szállni, a maga útján - abban a biztos reményben, hogy visszatalál majd hozzám.

De amíg nincs itt, mindig hiányzik. És fáj.

Az elengedés nem az, hogy eltaszítom magamtól a másik embert,

hanem annak felismerése, hogy nem irányíthatom.

Az elengedés nem az, hogy a másikat továbbsegítem a rosszban,

hanem az, hogy megengedem neki, hogy a következményekből tanuljon.

Az elengedés nem tagadás, hanem elfogadás.

Az elengedés nem az, amikor mindent a saját elképzeléseimre formálok,

hanem úgy fogadok minden napot, ahogy az jön, magamhoz ölelve a pillanatot.

Az elengedés nem sajnálkozik a múlton, hanem előre tekint, fejlődik és a jövőnek él.

Nincs olyan nap, ami ne hozna változást az életedben.

Ha nyitott szemmel jársz észre veszed az előtted nyíló ajtókat, s a te döntésed,

hogy bezárod - e a régieket.

A legtöbb ember ajtók között él - tétován.

Hordja a múltját, mint egy hasznavehetetlen kabátot.

Tudja, hogy már régen nem melegít, régen csúnya, kopott, foltos, színe hagyott,

s régóta nem is illik hozzá.

Aztán álldogál a kirakat előtt vágyakozva, nézve az újat, s mégis tétova.

Áldozni kell rá. Meg kell dolgozni érte. S különben is, a régi bírja még egy darabig.

Míg le nem szakad róla.

Így van ez az életeddel is.

Sokszor vonszolod magad, elhiszel egy halom hazugságot,

hogy miért lehetetlen a változás.

Elhiszed, hogy az összes létező terhedtet cipelned kell.

Elhiszed, hogy a változással - változtatással a semmibe csöppennél.

Elhiszed, hogy a sok - sok magadra kényszerített alkalmazkodással szeretetet nyersz.

Elhiszed, hogyha a saját életedet mered élni: önző vagy.

Az az önző, aki meg akar fosztani téged ettől.

Az az ember nem tisztel és nem szeret. Az az ember kihasznál. Semmibe vesz.

Engedd el magad, s csak egyetlen problémádat bontsd le a magjáig.

Mi lenne, ha ezen a téren másképp viselkednél, másképp döntenél,

ha egyszerűen csak letennéd?

Csak tedd fel folyamatosan a kérdést:

mi lenne? - minden egyes válaszodat kövesse újra ez a kérdés:

mi lenne? - s megdöbbenve fogod tapasztalni a végén:

az lenne, hogy végre jól éreznéd magad!

Minden problémát túl bonyolítunk. Mindig csak ellenérveket keresünk.

Hosszú évek tapasztalata emberekkel beszélgetve a megoldásokat keresve,

hogy sohasem hoznak érveket a változás mellett - csak ellene.

A jaj, de jó, ha úgy lenne! - de nem lehet mert s itt jön rengeteg különféle magyarázat.

Így nem lehet tovább lépni, új utat keresni.

Ahhoz amellett kell érveket gyűjteni: mért legyen?

Mit hoz? Mi lesz jobb? Mi lesz másképp?

A változáshoz bátorság kell. S Te is bátor vagy ott legbelül a lelked mélyén.

Még akkor is, ha ezt most nem látod, nem hiszed.

Minden a benned élő hiten múlik. Mindig te választasz és te döntesz.

S mindig minden a hited szerint alakul. Ezért fontos, hogy miről mit gondolsz.

Azért fontosak a kimondott szavak: erejük van.

Ezért fontos, hogy ne engedj teret magadban negatív gondolatoknak.

Az életben még a legfájóbb, legnehezebb napok sem negatív hatásként

maradnak meg benned, ha a végkifejletet nézed.

Egy-egy esemény megértéséhez idő kell, el kell távolodni a dolgoktól,

hogy a hozadéka világossá váljon.

........................................................................................................................

Novella a szeretetről

Ügyfélszolgálat : Igen, miben segíthetek?

Felhasználó : Hát, hosszas megfontolás után úgy döntöttem, installálni fogom a Szeretetet. Végig vezetne kérem a folyamaton? 
Ügyfélszolgálat : Rendben, szívesen segítek. Készen áll az indulásra? 

Felhasználó :Hát, nem vagyok egy műszaki zseni, de azt hiszem készenállok. Mit kell először tennem?

Ügyfélszolgálat : Első lépésként nyissa meg a Szívét. Megtalálta a Szívét? 

Felhasználó : Igen, de egy csomó más program is fut jelenleg. Lehet telepíteni a Szeretetet, miközben ezek futnak?

Ügyfélszolgálat : Milyen más programok futnak? 

Felhasználó : Lássuk csak, van Múltbéli Megbántódás, Alacsony Önértékelés, Harag és Neheztelés. Ezek futnak éppen.

Ügyfélszolgálat : Nem gond, a Szeretet fokozatosan törölni fogja a Múltbéli Megbántódást a jelenleg működő rendszeréből. A hosszú távú memóriában esetleg megmaradhat, de már nem fog megzavarni más programokat. Végül a Szeretet felül fogja írni az Alacsony Önértékelést a saját moduljával, amit Egészséges Önértékelésnek hívnak. Viszont a Haragot és a Neheztelést teljesen ki kell kapcsolnia. Ezek a programok megakadályozzák a Szeretet megfelelő installálását. Ki tudja kapcsolni ezeket? 

Felhasználó : Nem tudom, hogyan kell kikapcsolni őket. Meg tudja mondani?

Ügyfélszolgálat : Örömmel. Menjen a startmenübe és indítsa el a Megbocsátást. Ezt addig kell ismételnie, amíg a Harag és a Neheztelés teljesen ki nem törlődnek.

Felhasználó :Rendben, kész! A Szeretet automatikusan elkezdte telepíteni magát. Ez normális?

Ügyfélszolgálat : Igen, de ne feledje, önnek csak az alap program van meg. El kell kezdenie kapcsolódni más Szívekhez, hogy hozzáférjen a frissítésekhez.

Felhasználó : Hoppá! Máris kaptam egy hibaüzenetet. Azt mondja: "Hiba - A program nem fut külső egységeken." Most mit tegyek?

Ügyfélszolgálat : Ne aggódjon. Ez azt jelenti, hogy a Szeretet program Belső Szíveken való futásra lett tervezve, de az ön Szívén még nem futott. Kevésbé technikai nyelven ez csak annyit jelent, hogy önnek először saját magát kell Szeretnie, mielőtt másokat Szerethetne.


Felhasználó : Tehát most mit tegyek?

Ügyfélszolgálat : Gördítse le az Önelfogadás menüt; majd kattintson az alábbi fájlokra: Megbocsátok Magamnak 2.0, Felfedezem az Értékeimet 1.5, Tudomásul Veszem a Korlátaimat 3.0.

Felhasználó : Rendben, kész.

Ügyfélszolgálat : Most másolja őket az "Én Szívem" könyvtárba. A rendszer felül fog írni minden zavaró programot és kijavítja a hibás programozást. Ezen kívül törölnie kell a Terjengős Önkritikát az összes könyvtárból és kiürítenie a Kukát, hogy biztosan eltávolítsa teljesen, és soha ne jöhessen újra elő.

Felhasználó : Megcsináltam. Hé! A Szívem új fájlokkal telik meg. Mosoly jelent meg a képernyőmön és a Béke meg az Elégedettség bemásolja magát minden felé a Szívembe. Valamint az egész rendszerem melegedni kezdett. Ez normális?

Ügyfélszolgálat : Sok esetben. Másoknak eltart egy ideig, de végül minden helyreáll a megfelelő időben. A rendszer melegedése normális, és javítja a Szív működését, ne aggódjon. Egyébként jó érzés nem?

Felhasználó :De, csak szokatlan.

Ügyfélszolgálat : Szóval, a Szeretet telepítve és rendesen fut. Még egy dolog mielőtt letennénk. A Szeretet Ingyenes Program. Figyeljen rá, hogy továbbítsa azt és a különféle változatait mindenkinek, akivel kapcsolatba kerül. Ők is megosztják majd másokkal és visszajuttatnak viszonzásul önhöz is új és izgalmas változatokat.

Felhasználó: Köszönöm...

Pár gondolat

"Aki békében van önmagával, másokat is békén hagy."

(Lord Shaftesbury)


John Marks Temleton: Az élet törvényeinek felfedezése


A gondolataid olyanok, mint a bumeráng.

A jó szó értékes és nem kerül semmibe.

A kitartás jelenti a különbséget a siker és a kudarc között.

A lelkesedés ragályos.

A mosoly mosolyt szül.

A nevetés a legjobb gyógyszer.

Akár elhiszed, hogy képes vagy valamire, akár nem, igazad van.

Akár megsértődsz, akár megsértesz valakit, egyaránt szenvedést okozol magadnak 

és másoknak.

Aki neked pletykál, az rólad is fog.

Alakítsd át a problémáidat lehetőségekké.

Amit gondolsz, olyan lesz az életed.

Az egyetlen módja, hogy barátot szerezz, ha magad is barát leszel.

Az igazság szabaddá tesz.

Egy ember igazi jellemének a mértéke az, ha soha senki nem 

szerezne tudomást arról amit tesz.

Ha nem tudsz semmi jót sem mondani, akkor ne mondj semmit.

Hajlamosak vagyunk rá, hogy megtaláljuk amit keresünk, legyen az jó vagy rossz,

problémák vagy megoldások.

Minden és mindenki körülötted a tanárod.

Többet tanulunk a kritika elfogadásával, mint az igazunk hangoztatásával.

................................................................................................


,,Az ember része a világnak, az egyetemes törvények rá is vonatkoznak.


Az emberi pszichikumnak is alapvető mozgatóereje az ellentétek egysége és harca.
Ennek konkrét megnyilvánulási formája, hogy lelkünkben ellentétes vágyak és igények, ellentétes érzelmek, ösztönök, ellentétes vélekedések élnek együtt.
Biztonságot is akarunk, de a kaland szabadságát is.
Őrizzük megszokott útjainkat, és változni is akarunk.
Szeretünk valakit, de néha unjuk, vagy utáljuk; esetleg másvalakit is szeretünk.
Mindezt bűntudat nélkül el kellene vállalni magunkban, és sértődés nélkül el kellene fogadni másoktól.
A dolgunk nem az, hogy elhazudjuk, hanem hogy egyensúlyban tartsuk belső ellentmondásainkat."

Popper Péter

................................................................................................


Coué: Elméd gyógyító hatalma

Ami meg fog valósulni, annak előbb gondolatban léteznie kell.
A bánat, gond, harag stb. hátrányosan befolyásolhatja a testi teljesítőképességet.
Az olyan ember, aki állandóan a boldogtalanságra, szegénységre, betegségre gondol, lehetetlen, hogy boldog, sikeres és egészséges legyen.
A napraforgó magból nem lehet tölgyfa.
A rossz gondolatok nem hozhatnak létre jó gyümölcsöket.
Amilyenné formáljuk gondolatainkat, olyanná formálja az idegrendszer egészségünket.
Minden, ami lelkileg befolyásol minket, az szuggesztió.
Mosolygás vidám kedvet hoz létre. Ború szomorúságot hoz létre.
A “remélhetőleg” szó fogalma az ellenkezőtől való félelmet jelent.
Nem az történik, amit akarunk, hanem az, amit hiszünk.

A sikertelen embernek először meg kell tanulni hinni a sikerében, azután fog érvényesülni a sikerre irányuló akarata.

“Minden nappal, minden szempontból egyre jobban és jobban vagyok”
 (lassan, monoton, naponta többször mondani.)

Aki egészséges akar lenni, ne töprengjen állandóan a betegségén.
Minél tudatosabban étkezünk, annál több erőt fog nekünk adni az étel.
Az igazi szeretet sosem ítélkezik, hanem megbocsát, áthidal és segít.
Úgy gondolkodj embertársaidról, ahogy szeretnéd, hogy ő is gondolkodjon rólad.
Könnyűnek tekintjük a munkánkat:könnyű lesz; nem szeretjük: nehéz lesz.

Brahma Kumaris


VALÓDI ÉRTÉKEINK

(Brahma Kumaris)

Tolerancia

Egy toleráns személy minden helyzetben rendelkezik az elfogadás és az alkalmazkodás erejével.
Aki toleráns, az nyugodt és elégedett.
Ahol a szeretet igazi, ott a toleranciának nincsenek határai.
A különböző vélemények, és lehetőségek értékelése adja az élet sokszínűségét.

Tisztaság

Az erőteljes, gyakran mégis félreértett célja a szellemiségnek a tisztaság.
A lélek tisztasága azt jelenti, hogy visszatérünk az eredeti isteni minőséghez.
A lélek megtisztítása a magasabb ént helyezi újra szolgálatba - a negatív és bosszantó szokásoknak vége.
A tisztaság megteremti a boldogságot és a tökéletességet.

Boldogság

Ha minden pillanatot értékes módon használunk, akkor boldogok vagyunk. 
A boldogság olyan táplálék, amely egy személyt gyengéből erőssé változtathat. 
A bonyolult dolgokat egyszerűvé, a nehéz dolgokat könnyűvé teszi. 
Boldognak maradni és a boldogságot másokkal is megosztani - nagyszerű jótékonyság.
Bármi történhet, a boldogságomat soha nem szabad elveszítenem.

Szeretet

Mindenki azt akarja, hogy azért szeressék amilyen. 
Amikor másokat teljes mértékben értékelek, akkor az önbecsülésük erősödik és segít nekik abban, hogy ők is szeressenek másokat. 
Még ha nem is látom az eredményt azonnal, a szeretet átalakító ereje mindig működik. A szeretettel kapcsolatban született a legtöbb vers, ének, színdarab a világtörténelemben.
Nagyon sokféle szeretet van, a legkülönbözőbb kapcsolatokban és formában; férj-feleség, anya-gyerek, fiú-lánytestvér, tanár-diák. 
A mai világban még a szeretet vonatkozásában is kereskedőkké váltunk. 
Alkudozunk; ha ezt vagy azt megadod, vagy megteszed nekem, akkor majd szeretni foglak.
Az igazi szeretetben nincs alkudozás, az igazi szeretet feltétel-nélküli, nem ismer korlátot, nem ismer határt. 
Az igazi szeretet a lélekből fakad; 
Én egy szerető lélek vagyok, a szeretet a legmélyebb, igazi természetem. 
A szeretet a legnagyobb átalakító erő, amely még a követ is képes vízzé változtatni. Képes eltüntetni az összes gyengeséget. 
Ha gazdag vagyok, de nincs szeretetem, akkor balga vagyok. 
Ha bölcs vagyok, de nincs szeretetem, akkor valójában szegény vagyok. 
Ha erős vagyok, de nincs szeretetem, akkor valójában gyenge vagyok. 
A szeretet az egyik legnagyobb erő, képes félretenni a saját szükségleteinket, és előtérbe helyezni mások szükségletét. 
Az igazi szeretet önzetlenül szolgálja az egész emberiséget. 
Az igazi szeretet megbocsátó, és felejtő. 
Nem tart meg semmilyen rossz érzést a szívben, eltűnteti a múlt összes keserűségét. Amikor szeretettel cselekszem, tisztelettel beszélek, az emberek erejére, és nem a gyengeségeire gondolok, akkor a szeretet erejével töltöm fel a világot. 
A szeretet az adás által növekszik.
Minél több szeretetet adok, egyre inkább érzem, hogy még többet kell adnom. 
Az igazi szeretet szabaddá tesz.


Szabadság

A szabadsághoz a kulcs önmagam megértése. Minél jobban megértem magam, annál könnyebb szabaddá válnom a haszontalanság és negatívitás láncaiból.
Az igazi szabadságban semmi nem befolyásol, békében vagyok önmagammal.

Remény

Ha elveszítjük a reményt önmagunkban, egyszerűen nézzünk a szívünkbe és keressük meg azokat a jócselekedeteket, amelyeket idáig tettünk, a legkisebbtől a legnagyobbig.
Amikor újra látjuk, hogy mennyi boldogságot adtunk másoknak, akkor könnyebben emlékszünk életünk értelmére.

Nemeslelkűség 

Ha a szeretetemet korlátozom, akkor az áporodottá válik. Ha megtanulom, hogy a szívemben megteremtsem az elvárások nélküli nemes szeretetet, és azt csendben adjam bárkinek, akkor a boldogság életem minden pillanatában jelen lesz.

Megértés

Ha kész vagyok arra, hogy figyelmesen meghallgassam a saját gondolataimat és érzéseimet, akkor nagyon sokat tanulhatok az emberi természetről. Amikor nyitott vagyok mások gondjaira, és odafigyeléssel hallgatom őket, akkor elkerülhetem a félreértéseket

Erő  

"A sorsom mestere vagyok. 
Határozott vagyok abban, hogy amire gondolok, meg tudom tenni..."

Együttműködés

Az együttműködés módszere: tiszta érzések és jókívánságok teremtése, egymás értékeinek méltánylása és a közös cél felismerése, elfogadása.
Aki együttműködik, az együttműködést kap.
Azzal, hogy tárgyilagosak maradunk, a külső körülmények nem befolyásolnak, így tudatában maradunk belső értékeinknek és ez segít megteremteni az eredményes együttműködést.

Egyszerűség 

 Az egyszerűség felébreszti az intuíciót és a tisztánlátást, hogy értékes gondolatokat és tiszta érzéseket teremtsen. 
Szabaddá tesz a hamis büszkeség összes csapdájától, és arra ösztönöz, hogy újra felfedezzük az értékeinket.

Egység

 Ott alakul ki, ahol megszületik az elképzelés a mindenki számára jó és közös célról. 
Az egység méltányolja minden egyes személy értékét és különleges hozzájárulását. Amikor bennünk van az akarat, hogy másokhoz alkalmazkodjunk, akkor virágzik az egység.

Gyengédség

Amikor megtanultam, hogy magamhoz gyengéd legyek, akkor tudok másokhoz is az lenni. Az erőszakmentesség nagyon mély filozófia.
Nemcsak azt igényli, hogy fizikailag senkit se bántalmazzunk, hanem azt is, hogy elkerüljük bárki öntiszteletének a csorbítását.
Az ilyen erkölcs nagyon mély tudatosságot és bölcsességet igényel.

Bizalom

Minél becsületesebben bánunk másokkal, ők annál jobban bíznak bennünk. 
A becsület nagyon mély.
Az embereknek természetes, hogy mást mondanak, és mást éreznek, - ami persze nem becsületes.
Ebből nem születik bizalom.
Becsületről csak akkor beszélhetünk, amikor ellenőrizzük a lelkiismeretünket és igazak maradunk a legemelkedettebb értékeinkhez.
Ha a szívünket ilyen módon tesszük becsületessé, akkor ez mások mély bizalmának az áldását vonja maga után.

Alázat

Az alázatosságot megtestesítő személy, erőfeszítést tesz, hogy másokat meghallgasson és elfogadjon. 
Minél inkább elfogadunk másokat, és minél több az önbecsülésünk, annál jobban tudunk odafigyelni másokra. 
Egy alázattal kimondott szó néha többet jelent, mint ezer másik. 
Az alázat szó sokakban rossz képzeteket ébreszt: megalkuvást, megalázkodást, gyávaságot, alávetettséget. 
Valójában ezekkel pontosan ellentétes jelentésű: tiszteletet és öntiszteletet, valós ismereteket és önismeretet, önértékelést és mások értékeinek felismerését hordozza. 
Az alázatos hozzáállás alapja az önismeretből fakadó öntisztelet. 
Minden ember értékes és értékeit kifejezni igyekszik. 
Ez adja különlegességeinket.
De ugyanígy kifejeződésre törekszik a bennünk lévő képzelt én-kép, az enyém- tudatosság, vagyis az ego.

E két oldal összeütközéséből keletkeznek konfliktusaink önmagunkkal és a világgal. 
Az alázat az értékeket képviseli, és azokat segíti megformálódni. 
Egy alázatos személy minden körülmények között képes ellátni feladatát függetlenül attól, hogy környezete mennyire ellenálló vagy negatív. 
Az alázat éppen ettől ellentéte a megalkuvásnak és a megalázkodásnak.

Felelősség

A felelősség annak a képessége, hogy a körülményekre és helyzetekre megfelelő választ adjunk. Lehet, hogy valamit külső nyomásra teszünk, úgy érezzük nincs más választásunk, de a végső döntés felelőssége mégis a miénk. 
Nagy bátorságot igényel, hogy mindenben vállaljuk a felelősséget, és ne essünk abba a csapdába, hogy másokat hibáztatunk, vagy a helyzeteket arra használjuk fel, hogy saját tetteinket igazoljuk.

Béke

Van valami, amivel segíthetünk, hogy béke legyen a Földön:
Ha békéssé tesszük önmagunkat!
Ebben az első lépés a becsületes önvizsgálat, hogy megtaláljuk, ami békétlenné tett bennünket.
Mindenki eredeti állapota a béke. 
A béke az általunk és a világ által megteremthető legnagyobb erő. 
Ezt a hitet erősítsük!
A békétlenség oka az elégedetlenség, mert valamiből kevesebbet érzünk, mint arra igényünk van. 
Kevesebb nyugalmat, kevesebb vidámságot, kevesebb figyelmet, tiszteletet, kevesebb boldogságot, de legfőképpen kevesebb biztonságot, hiszen a béke biztonságot nyújt. 
Azt gondoljuk, a békét a biztonság adja.
De nem!
A béke adja a biztonságot!

Fel kell ismernünk, hogy sohasem mások veszélyeztetik a békénket, hanem saját gondolataink és érzéseink.
Meglehet, azok mások magatartása miatt keletkeztek.
De akkor is mi teremtettük.
Ha viszont megértjük, hogy a békével minden körülmények között rendelkezhetünk, akkor értelmét veszíti a körülményeinktől való félelem. Mindannyian reális, hosszú távú megoldásokra törekszünk, hogy tervezhessünk. 
Minél fontosabb számunkra egy cél, annál inkább ennek megfelelően gondolkodunk. 
Ám a megnyugtató eredményhez békés eszközökre van szükség: párbeszédre, megértésre, együttműködésre, toleranciára és tiszteletre, a másik értékeinek felismerésére. 
A stabil békét csak az teremtheti meg, ha véget vetünk a harcnak, 
és mindenki győztesként, méltó módon, biztonságban élhet.
De ezt először önmagunkban kell megteremtenünk!

Becsület

A becsületesség a tiszta lelkiismeret önmagunk és az embertársaink előtt. 
Annak az egyértelmű tudása, hogy mi a helyes a szerepünkben, a magatartásban, a kapcsolatokban.
Becsületességgel nincs mesterkéltség, vagy képmutatás, ami esetleg zavarodottságot, bizalmatlanságot teremthet másokban. 
A becsületesség az igazi tükör.

Becsületesnek lenni nagy bátorságot igényel. 
Mindannyiunknak az egyik legnemesebb tulajdonsága az a képességünk, hogy azt mondjuk: " Sajnálom, hibáztam, neked volt igazad."
Valójában nem az a lényeg, hogy igazunk legyen, hogy a vitát megnyerjük, hogy az elképzeléseinket elfogadják.
Sokkal lényegesebb, hogy képesek vagyunk felismerni a hibáinkat, felelősséget vállalunk értük, megtanuljuk belőlük a leckét és érettebben megyünk tovább.

 Szolgálat   

Egy vezető, aki a munkatársairól, a vevőiről úgy gondoskodik, mint a családjáról, az sikeres vezető és boldog ember. A mély elégedettség titka abban rejlik, ha másokat szolgálunk. Annak ellenére, hogy a kapzsiság népszerű motiváció, a gazdagság és az erő nagyon ritkán teszi az embereket boldoggá. Bármi után futunk, ha azt egyszer megkaptuk, akkor hamarosan érdektelenné válunk számunkra, és találunk valami más szent dolgot, amit meg kell, hogy szerezzünk. 
A vágyak taposómalma újabb vágyakat szül.
Az arrogancia meggátol bennünket abban, hogy másokat önzetlenül szolgáljunk, és egyúttal véget vet a tiszta szándéknak, mert az önző motivációkkal a szolgálat korlátolttá válik. 
Az arroganciát rendszerint arra használjuk, hogy az egónk korlátolt érzését életre keltsük. Ennek az a jele, hogy az erőfeszítéseink jutalmát rögtön látni akarjuk. 
Ez olyan, mintha éretlen gyümölcsöt ennénk, megbetegít bennünket.
Az arrogancia türelmetlenné tesz...

Bátorság

A bátor ember tökéletesen tudatában van annak, hogy ő a megfelelő személy,
a megfelelő helyen és időben, a megfelelő feladatra. 
A bátorság, az az erény, amellyel mindig észrevesszük az esélyeinket, és élünk velük. 
A bátor ember bízik önmagában. Vállalva az élet helyzeteit, tökéletesen ismeri önmagát, erősségeit és gyengeségeit egyaránt. Erejét tapasztalataiból szerzi. 
Nem lép el a kihívások elől, az új tapasztalatokat örömmel fogadja.
Képes tanulni a sikerekből, kudarcokból egyaránt. 
Az elszalasztott lehetőségek felett nem sajnálkozik, kizárólag előre tekint. 
A problémákat újabb lehetőségnek tekinti a tanulásra. Tisztában van vele, hogy a legjobb iskola a gyakorlat. Képességeit és tudását magabiztosan használja.
Nem fél a kudarcoktól, de a maga hasznára fordítja azokat. 
A bátorság alapja a felkészültség. Ez különbözteti meg a vakmerőségtől. 
A vakmerő reagál - a bátor válaszol. Nem a gyorsaság, hanem a körültekintés, a kockázatvállalás, a felkészültség különbözteti meg a kettőt. 
A bátornak mindig van hova továbblépnie.
A bátor ember biztosan sikert ér el, a vakmerő talán.

A bátorságunk igazi erejét a céljaink tisztasága és fontossága mozgatja. 
Eredménye a lendület és a határozottság. 
Minél tisztább a cél és minél őszintébben vállaljuk azt, elhatározottságunk annál inkább növeli a bátorságot

Tisztelet

A tisztelet az egyén és a közösség természetes jogainak és belső értékeinek felismerése és méltánylása. 
A tisztelet elnyeréséhez az igaz út: saját értékeink ismerete és mások értékeinek megbecsülése



Forrás: BK Magyarország

Érzelmeink


A legegyszerűbb érzelmi blokk oldás, ha kifejezzük érzelmeinket

Érzelmeink arra hivatottak, hogy megéljük, és nem arra, hogy elrejtsük őket! 
Minden érzelem, amelyet nem éltünk meg teljes mélységében, valahol elraktározódik a tudatalattinkban és arra vár, hogy egyszer újra elővegyük és teret adjunk neki. 
Viszont ha sokáig tároljuk a lelki raktárunkban, akkor ez az elnyomás különféle lelki és testi problémákhoz vezethet, pszichoszomatikus betegségek előidézője lehet!

Pszichoszomatikus betegségek lelki oka

Egy súlyos érzelmi megrázkódtatás, komoly betegséget vált ki (a GNM szerint). 
Ahhoz, hogy ez tényleg NAGYON KOMOLY legyen, több feltételnek kell egyszerre együtt lennie. Ezek a következők:

1. Érzelmi elszigetelésben éljük meg. 
Az eseményt vagy elmeséljük, vagy nem, 
de az eseménykor keletkezett ÉRZELMEINKET nem.

2. Hirtelen, nem számítunk az eseményre, mondhatjuk: 
derült égből villámcsapásként hat ránk.

3. Kilátástalannak ítéljük meg, nem tudjuk a megoldást.

* Amikor történik velünk valami, ami nem kedvünkre való, akkor fájdalmat érzünk.

Mi lehet nem kedvemre való?
Például ha a 3 napos konferenciáról egy nappal hamarabb hazamegyek a házassági évfordulónkra meglepetésként és azt veszem észre a hálószobába lépve, 
hogy nem én fekszem a kedvesem mellett.

Ilyenkor hagyományos esetben fájdalmam lesz - a csalódottság, DÜH, döbbenet, elkeseredés, szomorúság érzései fognak eluralkodni rajtam. 
Na de miért? - Mert valamely fontosságom csorbát szenvedett. 
Mik ezek, ebben az esetben? - HŰSÉG, ŐSZINTESÉG, TISZTA KOMMUNIKÁCIÓ, NYUGALOM, SZERETET, STB.

Bárkivel előfordulhat hasonló eset...

Hammer szerint, ha érzelmileg elszeparáljuk magunkat, akkor annak nagyon komoly következményei lehetnek, főleg, ha a többi feltételek is egyszerre jelen vannak.

* Ha felhívod a barátodat és elpanaszolod, hogy “az a SZEMÉT" mit tett, azzal még nem vagy igazán előre, ill csak keveset segít.
(megjegyzés: segíthet, ha sokszor elmondod, mind addig, amíg nem tudsz nevetni a dolgon)

Viszont, ha az érzelmeket is hozzáteszed a történet elmesélésekor vagy csak az érzelmekről beszélsz, akkor az érzelmi blokk azonnal tud oldódni. 
Gyakorlatilag ezzel életet mentesz.
Először a sajátodat 
(hisz a több feltételből egyet azonnal kiszedtél, így már nincs meg a rák kialakulásának egyik feltétele), másodszor a szerelmed vagy annak partnerének az életét is meg mentheted, hisz “a hirtelen felindulásból elkövetett emberölés" mint egyik eshetőség felmerül a fájdalmunk enyhítésére. 
E helyett a tudatosságra hívnálak meg téged.

Na de, egy ilyen helyzetben hogyan legyek tudatos, amikor nagy a fájdalmam és csak ordítani tudnék?

- Én azt mondom, hogy csak ordíts, ha ezt jónak látod, mert ezzel is csökken a fájdalmad ill. energia blokkod és már nem lesz fontos az erőszak durvább formájához nyúlnod. Viszont, amikor barátodnak elmeséled az eseményt, akkor ne felejtsd ki az érzelmeket. Itt használhatsz nyugodtan nem csak tiszta, hanem másodlagos érzelmeket is a fájdalmad enyhítésére, hogy túléld, az egészet.

Tehát valahogy így hangozhat:

“Képzel, ahogy benyitottam a hálószobába és az a SZEMÉT ott hempergett azzal a másikkal.... Ne tudd meg mit éreztem... Elképzelheted, hogy meg voltam döbbenve, kegyetlenül dühös voltam, (ilyenkor általában már nagyokat sóhajtunk beszéd közben, ez is jelzi, hogy oldódik a blokk). Olyan tehetetlenséget éreztem, amit talán még soha... Elöntött a méreg, meggyalázva, elárulva éreztem magam. (ha még azt is hozzá tudod tenni, hogy mely fontosságod nem volt kielégülve, nagyobb lesz a felszabadulásod, ill megszabadulásod az energia blokktól. Ennek egyik jele az lesz, hogy már nem kívánod a másik vesztét.

Hogy is néz ez ki? - Elmeséled, hogy ezek miért is fájnak. Pl: tudod, nekem nagyon fontos a hűség, az őszinteség, a becsület, tiszta kommunikáció, stb.....

Sokan szégyellik az érzelmeiket kimondani. 
Ha te is közéjük tartozol, akkor még mindig elmondhatod ezeket SAJÁT magadnak.


Egyik leghatásosabb módszer, ha leírod. Ezt nevezik ÖN-EMPÁTIÁNAK. 
Az Erőszakmentes Kommunikáció GYÓGYÍTÓ EMPÁTIÁNAK nevezi ezt a módszert. Nem véletlen, hisz az érzelmi elszigeteltségből azonnal ki tudsz jönni általa. 
Ilyenkor az lenne még jobb, ha a barátod ismerné a módszert, hogyan is kell EMPÁTIÁT adni és segítő KÉRDÉSEKKEL lenne feléd. (ez nem azt jelenti, hogy ő majd osztja neked az eszet. Épp ellenkezőleg.
Kérdez, és közben jelen van neked. 
Ezt a módszert a SZI Akadémia is tanítja a SZI Kommunikáción belül. 
Egy tudatos párbeszéd, mely életet ment valamint önismeretet fejleszt.)


1. Amikor kimondjuk az érzelmeinek, - még akkor is, ha nem mondjuk meg az okot, 
hogy miért érezzük magunkat rosszul - azonnal oldódik az érzelmi blokkunk.


2. A második dologgal nem tudunk semmit sem kezdeni: derült égből villámcsapás. 
Erre csak a nagyon ügyesek tudnak felkészülni, hogy előre enyhítsék ezt a dolgot, mégpedig. 
(előre veszteségkezelés, de ez csak a HALADÓ SZEMINÁRIUMON tanuljuk)


3. A harmadikra is ajánl módszert a SZI Kommunikáció, kidolgozott gyakorlatai által, mellyel magasabb rezgésbe, érzelmi szintre jutunk, tisztábban látjuk a helyzetet és meglátjuk a megoldásokat.

Tehát láthatod, hogy az érzelmeink felvállalása valóban életet menthet és meg fogsz lepődni, mennyi érzelem van bennünk, mennyit kellene megélnünk nap mint nap!

Te vajon mennyit használsz közülük?

Milyen melléknevekkel fejezhetjük ki érzéseinket,
ha nem kapjuk meg azt, amire vágyunk?

Aggódó, álmos, apatikus, bágyadt, bánatos, bánattól sújtott, bánkódó, barátságtalan, bátortalan, begyulladt, beijedt, beleunt, bénult, bizalmatlan, bizonytalan, bódult, boldogtalan, borúlátó, borús, bosszankodó, bosszús, bősz, búbánatos, bús, búskomor, búval bélelt, csalódott, csüggedt, csüggeteg, dermedt, döbbent, dühöngő, dühös, egyhangú, egykedvű, elbátortalanodott, elborzadt, elcsigázott, elcsüggedt, elégedetlen, élettelen, elhidegült, elidegenedett, elkedvetlenedett, elképedt, elkeseredett, elmélázó, elmélyült, eltompult, érdektelen, erőtlen, érzékeny, érzéketlen, fakó, fájdalmas, fájdalom, fáradt, fásult, féktelen, felajzott, felbőszült, feldúlt, félelemmel teli, félénk, felindult, fénytelen, feszélyezett, feszengő, feszült, forrongó, frusztrált, gondterhelt, gyanakvó, gyászos, gyászos hangulatú, gyötrődő, háborgó, habozó, haragos, határozatlan, heves, hideg, hidegvérét vesztett, hűvös, ideges, ijedt, indulatos, ingadozó, ingatag, ingerlékeny, ingerült, irtózó, izgatott, kábult, kedveszegett, kedvét vesztett, kedvetlen, kelletlen, keserű, kételkedő, kétségbeesett, kiábrándult, kiégett, kifáradt, kimerült, kínlódó, kizökkent, komor, közömbös, közönyös, lagymatag, lankadt, lebénult, ledermedt, lehangolt, lelkevesztett, lendületét vesztett, letargikus, letört, magába roskadt, magányos, megbotránkozott, megcsömörlött, megdöbbent, meggyötört, meghökkent, megijedt, megkeseredett, meglepődött, megrázott, megrémült, megrendült, megrettent, megriadt, megrökönyödött, megvetést érző, mélabús, méregbe gurult, mérges, mogorva, morcos, morózus, nehéz, nyomorult, nyomorúságos, nyomott hangulatú, nyugtalan, őrjöngő, összetört szívű, összezavarodott, pánikba esett, passzív, reménytelen, reményvesztett, rémült, riadt, rideg, rosszkedvű, sajnálkozó, savanyú, sivár, sokkolt, sóvárgó, súlyos, szégyenkező, szégyenlős, szenvedő, szenvtelen, szomorkodó, szomorú, szorongó, tanácstalan, tehetetlen, tépelődő, tétovázó, tomboló, tompa, töprengő, türelmetlen, tüzes, unatkozó, undorodó, unott, utálkozó, üres, vágyakozó, vigasztalan, visszafogott, visszavonuló, vonakodó, zaklatott, zárkózott, zavarodott, zavaros, zsibbadt...

Milyen érzésünk lehet, ha megkapjuk azt, amire vágyunk?

Álmélkodó, ámuló, bámuló, békés, beteljesedett, bizakodó, bízó, biztos, bódult, boldog, boldogságban úszó, buzgó, büszke, csodálatos, csodálkozó, derült, derűs, éber, eksztatikus, elámult, elégedett, elengedett, élénk, életteli, életvidám, eleven, elképedt, ellágyult, ellazult, elmélyedt, elmerült, elragadtatott, eltökélt, elvarázsolt, emelkedett, energikus, érdeklődő, erős, felbátorodott, feldobott, felhangolt, felpaprikázott, felpörgött, felvidult, felvillanyozott, fogékony, fölengedett, fölébredt, fölélénkült, fölfrissült, fölpezsdült, gondtalan, gyengéd, gyönyörködő, hálás, higgadt, huncut, ihletett, inspirált, izgatott, izzó, jókedvű, kalandszomjas, kedélyes, kedves, kellemes, kellemesen izgatott, kiegyensúlyozott, kielégült, kipihent, kíváncsi, könnyed, lágy, lángoló, lázas izgalomban lévő, lebegő, lecsendesült, lelkes, lendületes, lenyugodott, lenyűgözött, letisztult, mámoros, megbabonázott, megbékélt, megbűvölt, megérintett, meghatódott, meghökkent, megigézett, megindult, megittasult, megkönnyebbült, meglepett, meglepődött, megnyugodott, megrészegült, nyitott, nyugodt, odaadó, optimista, örömmámorban úszó, örömteli, örvendező, összeszedett, pompás, ragyogó, rajongó, remek, reménykedő, reményteli, sugárzó, szabad, szenvedélyes, szeretetteljes, szerető, szétáradó, teljes, túláradó, túlcsorduló, tündöklő, türelmes, tüzes, új erőre kapott, ujjongó, üdvözült, várakozó, végtelenül boldog, vidám, víg... 

Forrás: (önmegvalósitás.hu)

Asszertivitás

Érdekes  téma,  és  szerintem  nagyban  hozzájárul a  lelki  békéhez is.

Asszertivitás művészete:

Asszertív jogok listája//WHO
(Alberti és Emmons, 1974)

Gondolatébresztőnek álljon itt az asszertív jogok listája, melyben szakemberek állították össze az emberi kommunikáció nagy fókuszainak listáját:
  

Jogod van ahhoz, hogy tisztelettel bánjanak veled.

Jogod van ahhoz, hogy kifejezhesd saját érzéseidet, véleményedet.

Jogod van ahhoz, hogy meghallgassanak, és komolyan vegyenek

Jogod van ahhoz, hogy megállapítsd, mi fontos neked, és mi nem

Jogod van ahhoz, hogy nemet mondj anélkül, hogy bűntudat éreznél.

Jogod van ahhoz, hogy kérjed, amit szeretnél.

Jogod van ahhoz, hogy amiért fizetsz, azt meg is kapd.

Jogod van ahhoz, hogy információkat kérj szakemberektől.

Jogod van ahhoz, hogy hibát kövess el, és viseld a következményeit.

Jogod van ahhoz, hogy ne képviseld az érdekeidet.

Jogod van ahhoz, hogy megváltoztasd a véleményedet.

Jogod van ahhoz, hogy megbetegedj.

Jogod van ahhoz, hogy azt mondd: nem tudom


És még több tudnivaló erről. Mit is jelent:

Az asszertivitás = önérvényesítés
    Jelentése: Asserro (latin): igényelni, állítani valamit

Assertion (angol): magabiztosság, kiállás valakinek az érdekében

  Asszertív viselkedés = önérvényesítő viselkedés

  Az asszertív viselkedés: Olyan önérvényesítő magatartás, melynek során képes vagy kifejezni érzéseidet, gondolataidat, érvényesíteni jogaidat és ez által elérni céljaidat úgy, hogy eközben figyelembe veszed mások érzéseit, gondolatait, érdekeit és jogait.


Viselkedési formák

Agresszív
Manipulatív
Passzív
Asszertív
Agresszív viselkedés:

Dominancia és kontroll, vádaskodások és fensőbbségesség másokkal szemben

• Nyílt önérvényesítés mások kárára vagy mások helyett is
(„Rossz zene ez, kapcsold ki a rádiót!”)

• Sokszor a másik megalázásának vagy legyőzésének szándéka vezérli
(„Még mindig nem tanultad meg, hogy…?”)

• Viselkedésével eléri a célját, de úgy, hogy megbántja a másikat inadekvát indulatkitöréseivel vagy ellenségességével

• Érzelmeiben ugyan őszinte, de haragja, dühe félelmetes is a másik számára

• Későbbiekben jellemző a bűntudat megjelenése

Metakommunikáció:

• Erős hang, kiabálás

• Kevés szemkontaktus

• Vádló, támadó mozdulatok

A manipulatív viselkedés

Az egyén nem bízik sem önmagában, sem másokban.
Célját ferde utakon, hátulról, ügyeskedve próbálja meg elérni.
Nem tudja elképzelni, hogy kiállhat egyenesen érdekeiért, mert nem hisz abban, hogy elfogadják.
Alacsony az önértékelése, és másokat sem tart sokra.
Folyton gyanakszik, hogy mások hasonlóan manipulálják.

 A passzív viselkedés     


Jellemzője az igények háttérbe szorítása, a döntés másoknak való átengedése: reménykedés, hogy valaki kitalálja a gondolatait.
Célzások, („kerülgeti a forrós kását”) érzések eltitkolása.
Gátlásosság, szorongás, nincs hatással a környezetére.
Emiatt csalódottság.
Konfliktusok kerülése.
Metakommunikáció:

• Halk, tétova hang.

• Tekintet-kontaktus kerülése.

• Többnyire támaszkodó, bizonytalan testtartás.

Az asszertív viselkedés

Érzelmileg nyílt, őszinte és kifejező („júliusban szeretnék szabadságra menni”).
 Vélemények tárgyilagos megfogalmazása, egyértelmű önkifejező állítások.
 „én-típusú” közlések („szeretném, ha figyelnél rám”„csalódott vagyok, hogy késtél”).
 Magabiztos, önmaga dönt saját ügyeiben.
 Elérheti célját, de képes arra is, hogy kompromisszumot kössön:
a személyek igényei találkoznak, a kapcsolatok szabadabbak és becsületesebbek.

Metakommunikáció:

• Meleg, relaxált hang,

• Figyelmes hallgatás és odafigyelés, szemkontaktus,

• Kiegyensúlyozott testtartás, mely nem billeg és nem támaszkodik.

Az asszertivitás elősegítése

Tanulás a hibákból
A tévedés biztonsága
Az ellentmondás biztonsága
A vállalati kultúra változtatása

Érdeklődés